İletişim


Obezitenin Cerrahi Tedavisi

MİNİ GASTRİK BY-PASS

Günümüzde en sık kullanılan obezite ameliyatlarından biridir. Bu ameliyatta mide ince, uzun bir tüp haline getirilir. İnce bağırsaklar ise mideye bağlandığı yerden yaklaşık 200 cm uzaklıktan, yeni oluşturulan tüp mideye eklenir.

Kesildikten sonra kullanılabilen mide hacmi yaklaşık 80 cc kadar olur. Diğer kısım ise hastanın karnında kalmaya devam eder. Ameliyattan sonra hastamız çok az miktarda yemek yiyebilir. İncebağırsak 200 cm uzaktan bağlandığı için, yenilen gıdanın bir kısmı ise emilemez. Bu sayede kilo verilir.

Ayrıca diyabet, yüksek kolesterol gibi metabolik hastalıklar üzerinde çok iyi kontrol sağlar, bu tür hastalıkların iyileştirilmesinde çok yardımcı olur. Pek çok hastada ameliyat öncesinde kullanılan, diyabet ve kolesterol ilaçları, ameliyat sonrasında azaltılır, bazen de tamamen kesilebilir.

Ameliyat video-kamera yardımı ile laparoskopik(kapalı yöntem) ile yapılır. Ameliyat süresi ortalama 40-60 dk kadardır. Ameliyat esnasında mideye otomatik olarak dikişler koyan ve sonrasında kesen stapler adı verilen, yüksek teknoloji içeren aletler kullanılır. Ayrıca gerekli durumlarda, dikiş hattına takviye için ek dikişler de atılabilir.

Ameliyattan 24-48 saat sonra sulu gıda başlanır. Genellikle üçüncü taburcu olabilir. Laparoskopik yöntem ile uygulandığı için hasta taburcu olduğunda kendi günlük işlerini yapabilecek durumda olur.

Hakkımızda

1977 yılında Adana’da doğdu. 1990 yılında Uşak Anadolu Lisesi’ni , 1995 yılında Kocaeli Körfez Fen lisesini bitirdi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu. 2005-2010 yılları arasında Kahramanmaraş Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda, Uzmanlık Eğitimi aldı.

Bütün kopyalama hakları @2021 alınmıştır | Doc.Dr.Serdar Yormaz