İletişim


Obezite Değerlendirilmesinde Kullanılan Antropometrik Ölçümler ve Diğer Yöntemler

Klinik pratikte en cok kullanılan değerlendirme kriteri beden kitle indeksi (BKİ) olcumudur. BKİ, vucut ağırlığının (kg) boy uzunluğunun karesine (m2) bolunmesi ile hesaplanmaktadır.

18 yaş ustu yetişkinlerde BKİ 30 kg/m2 ustunde olanlar obez olarak tanımlanmaktadır. BKİ 25 ile 29,9 kg/m2 olanlar ise fazla kilolu (overweight), bir diğer deyiş ile pre-obez olarak tanımlanmaktadır.

Obezitenin diğer bir onemli boyutu da vucuttaki abdominal yağlanmadır. Abdominal yağlanmayı ve dolayısıyla obeziteyi değerlendirmek icin kullanılabilecek diğer bir olcum metodu da Bel cevresi olcumudur. Bel cevresi olcumu ile intraabdominal yağlanma miktarı iyi bir korelasyon gostermektedir. Bel cevresi olcumu superior iliak kristalar hizasından yapılmalıdır. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), 2005 yılında metabolik sendrom tanımını yaparken, obezite tanımında populasyona ozgu bel cevresi kesim noktalarının kullanılmasını onermiştir.

Hakkımızda

1977 yılında Adana’da doğdu. 1990 yılında Uşak Anadolu Lisesi’ni , 1995 yılında Kocaeli Körfez Fen lisesini bitirdi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu. 2005-2010 yılları arasında Kahramanmaraş Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda, Uzmanlık Eğitimi aldı.

Bütün kopyalama hakları @2021 alınmıştır | Doc.Dr.Serdar Yormaz